TATİLDE NELER YAPALIM?

 

Uzun, yorucu ama bir o kadar da keyifli bir eğitim öğretimini bitirmek üzereyiz. Hem soyut beceriler hem de zamanla ilgili bir takım kavramlar daha oturmadığı için  tatille ilgili bir algı olsa da çocuklar tam olarak ne  olduğunun farkında olmayabilirler. Tatil, çocuklar için her gün yapmak zorunda kaldıkları işlerden uzaklaşmak için bir fırsattır.

Bizler kendimiz için nasıl tatil hayalleri ve planları yapıyorsak çocukların da planları vardır. Ancak onların planlarını

doğru bir yönlendirmek, hem keyif alacakları hem de kişisel olarak gelişimlerini destekleyecek fırsatlar sunmak önemlidir. Tatil döneminde her çocuk anne ve babası ile birlikte etkinliklere katılmaktan keyif alır; özellikle de eğer yapılacak etkinliklerin planını birlikte yapabilirlerse.

 

Tatil döneminde açık havada yapılan çeşitli fiziksel aktiviteler, çocuk tiyatroları, sinema, arkadaşlar ile yapılacak planlar, şehir turu, ilginç müzeler, bilim merkezi gibi yapılabilecek alternatif planlar için zaman ayırabilirseniz çocuklar için gerçek anlamda bir tatil geçirme şansı doğabilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yaz tatil planında bireyselleşme fırsatı verilen çocuklar da özgüven gelişimi ve başarabileceği, pes etmemesi gerektiği inancı pekişiyor. Bunu göz önüne alırsak yaz tatillerinde çocuğunuzun yardımcısı olun ancak gelişim alanlarını kısıtlamamaya dikkat ediniz. Beraber planlar yapın ama bırakın seçimi o yapmış olsun, hatta mümkünse bir süre sizden ayrı aktivite yapabileceği, sizin olmadığınız ortamlarda bulunmasına fırsat verin.

 

 Yaz tatillerinde öğrenilen bilgilerin ve kazanılan becerilerin bir kısmı mutlaka unutulur, bir kısmı ise aktif olarak kullanılmadıkları için gerilere itilir. Bu nedenle yaz tatillerini dinlenme fırsatı ve eğlenceli zaman olarak değerlendirirken, okulda kazanılmış becerilerin günlük hayatta tekrarını yapabilme fırsatı olarak da görmek önemlidir. Yapılan araştırmalar, çocukların yazın en çok matematik alanında öğrendikleri bilgi ve becerileri kaybettiğini göstermektedir. Matematiği oyuna çevirerek çocuğun matematikten keyif alarak tekrar etmesi sağlanabilir. Tatil dönemi için kağıt kalemle yapılan çalışmalardan çok etkin öğrenmeyi sağlayacak önerilerde bulunmak hem çocuğun motivasyonunu hem de öğrenme becerilerini harekete geçirecektir.

 

Tüm bu sebepleri de kayda aladığımızda tatil, tüm günü televizyon karşısında pasif bir şekilde geçirmek anlamına gelmemelidir. Televizyon ve bilgisayar ile geçirilen saatler ancak uygun şekilde planlandığı zaman çocuğun eğlenmesi, dinlenmesi, deşarj olması, yaratıcılığını geliştirmesi için fırsat yaratılabilir. Ancak sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde tüm zamanını bireysel olarak ekran karşında geçirmek çocuğun hem bilişsel hem de sosyal gelişimini olumsuz olarak etkileyecektir. (Lütfen gün içinde maksimum 45dk olması ayrıntısına dikkat ediniz.)

 

Tatil çocuğun büyümesinin ivme kazandığı bir dönemdir. Fiziksel gelişmenin yanında, tüm sene boyunca okulda kazandığı ve bir sonraki sene sıkça ihtiyaç duyacağı özbakım becerilerinin gerilememesi için çocuğunuzu bu anlamda desteklemeniz önem taşımaktadır.  Kıyafetlerini kendi başına giyip çıkarma, tuvalet temizliğini kendi kendine yapma, zaman kavramının farkında olma, karşılaştığı sorunlarla kendi kendine başa çıkma, eşyalarına sahip çıkma ve sorumluluklarının bilincinde olma becerileri yaz boyu destekleyebileceğiniz beceriler arasında yer almaktadır.

 

Çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz bazı etkinlikler:

 

• Bisiklete binin,

• Doğada yürüyüş ve tırmanışlar yapın,

• Bir büyüteçle çevreyi gözlemleyin,

• Bahçenizde bir kum havuzu oluşturun,

• Bitkiler dikin,

• Solucan avına çıkın,

• Kuşları beslemek için kurabiye kalıplarını kullanarak yem kurabiyeleri yapın, ağaçlara asın,

• Bahçenize/balkonunuza bir leğen koyun, çocuğunuz kendi arabalarını kendi yıkasın,

• Arabanızı yıkamaya vermeyin, çocuğunuzla beraber yıkayın,

• Beraber oynayın, kirlenin,

• Uçurtma yapın,

• Ormana gidin, kelebekleri gözlemleyin,

• Ormanda topladıklarınızla doğa kolajı yapın,

• Bahçenize sebze, çiçek vs. ekin,

• Yakan top oynayın,

• İp atlayın,

• Saklambaç oynayın,

• Sokakta sek sek oynayın,

• Kitaplarınızı alıp doğada okuyun,

• Taş boyayın,

• Koleksiyon yapın (yaprak, düğme vs.)

• Hazine avı düzenleyin,

• Bulutların şekillerinden tahminler yapın,

• Paten kayın,

• Çuval yarışı yapın,

• Halat çekme oyunu oynayın,

• Su savaşı yapın...

 

Bu etkinlikler dışında;

 

* Dikkat becerilerini geliştirmek için oynadığınız oyunlarda “haydi gel odadaki sarı yuvarlak objeleri bulalım, bakalım kim daha çok bulabilecek?” şeklinde çoklu yönergeler vererek bilişsel açıdan destekleyebilirsiniz.

 

*Zamanı kullanmayı öğretmek için dakika tutarak bir takım oyunlar oynayabilir ya da etkinlikleri zaman göre sonlandırabilirsiniz sonlandırabilirsiniz.

 

*Ufak bir takvim üzerinden tatile gideceğiniz günü işaretleyip, biten günlere tik atarak zaman kavramını somutlaştırmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

*Sıra beklemeyi öğrenmesi önemli. Bu konuda problem yaşamaması için onu bol bol gündelik hayatın içine katarak toplu yaşama kurallarını içselleştirmesine destek olabilirsiniz. Örneğin marketlerde kasada sıra bekletebilir, bir oyun bileti almak için beraber sıraya girebilirsiniz.

 

*Enerjileri atmaya ihtiyaç duydukları için ne kadar çok yüzerler, atlayıp zıplarlar ve koştururlarsa o kadar sağlıklı olacaklardır. Lütfen bunları engellemeyin. Kuma

 bulanmasına, üstünün başının boya içinde kalmasına müsaade edin. Böylece kaba ve ince motor gelişimlerine de çok fayda sağlamış olacaksınız.

 

*Çocukları bazı şeylere “hayır” dediğinde saygı gösterin, söylediği “hayır”ın bir anlamı olsun. Böylece yeni okulunda ya da sınıfında istemediği durumlarla karşılaştığında itiraz edebilme hakkına sahip olduğunu bilsin. Kendi sınırlarını koyabilsin.

 

*Sorumluluk alması her açıdan gelişiminde çok önemli. Özellikle ilkokula başlayacak olanların hayatlarına “ ödev” kavramı gireceği için bu sürece hazırlanmış olmaları gerekir.Bu sebeple yazın birtakım ufak tefek görevleri çocuğunuza verin, o görevlerin sorumluluğu tamamen ona ait olsun. Hem özgüveni gelişir, hem de sorumluluk almanın ne demek olduğunu daha iyi kavrar.

 

*İlkokula başlayacaklar için, zaten sınıflarda bol bol tekrar ediliyor ama siz yine de çocuğunuza konuşmalarınızın arasında yaz bitip okul açılınca başka bir binada okumaya devam edeceğini ve sınıfından tanıdık arkadaşlarının da olacağını hatırlatıcı konuşmalar yapın (çok sık olmamak şartı ile). Eğer böyle bir değişiklik ile ilgili kaygısı varsa sizinle

 konuşmasına izin verin ve onunla empati yapmaya özen gösterin . Mesela “ ne için endişelendiğini anlıyorum” ya da “ben de senin yaşındayken ilkokula gideceğim için çok heyecanlıydım" gibi.

 

TATİL SONUNDA İLKOKULA BAŞLAYACAK ÖĞRENCİLERİMİZ VE VELİLERİMİZ İÇİN KÜÇÜK BİR BİLGİLENDİRME :)

 

 Yaz tatilinden sonra ilkokul birinci sınıfa başlayacak öğrencilerimiz için bu deneyim yaşamlarındaki önemli dönüm noktalarından biridir. Bu zamana kadar uyum sağlamayı başardıkları, kendilerini kabul ettirdikleri, onlar için adeta bir aile olmuş olan anaokulu ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan ilkokul ortamına geçiş çocuklar ve aile için belli bir uyum sürecini gerektirir. İlkokul, çocuk için yepyeni bir sosyal çevredir. Dolayısıyla çocuk ilkokula gitmek için hem heveslidir, hem de cevap aradığı bir çok soru nedeniyle kaygılıdır. Çocuğun ilkokula başlarken zihinsel olarak hazır olmasının yanı sıra, duygusal ve sosyal olarak da hazır olması önem taşımaktadır.

 

*İlkokula başlamadan önceki dönemde ailenin çocuğunu ilkokul hakkında bilgilendirmesi gerekmektedir. Ancak, ailenin ilkokul hakkında vereceği bilgiler, çocuğun çok yüksek beklentilere yönelmesine neden olmamalıdır. Çocuk ilkokula başladığında kendine anlatılan yaşantılarla karşılaşmaz ise, hem hayal kırıklığına uğrar hem de ailesine olan güveni sarsılabilir. Çocuğa mümkün olduğu kadar ön yargısız ve gerçekçi bir şekilde bilgi vermek önemlidir. Anaokulundan tanıdıkları arkadaşlarıyla birlikte ilkokula geçecek öğrencilerimiz için ise bu süreç elbette ki daha kolay gerçekleşecektir.

 

**Çocuklar, aynı anda birkaç değişikliği yaşamak durumunda kaldıklarında yeni durumlara adapte olmak için uzun bir süreye ihtiyaç duyarlar. Bu

nedenden dolayı çocuğun okula başlama döneminde olası problemleri kontrol altına almak için taşınma, anne ya da babanın uzun süreli evden ayrılmasına neden olacak ayrılıklar gibi durumların mümkün mertebe ertelenmesine özen gösterilmelidir.

 

*Okul için yapılan hazırlıklarda çocuğun aktif bir rol alması, örneğin malzeme alışverişine katılması, çocuğunuza yavaş yavaş kendi içsel hazırlığını yapması için fırsat sağlayacaktır.

 

*Okullar açılmadan bir gün önce tatilden dönmek işleri kolaylaştırmaz. En az bir hafta önceden ev düzenini okul zamanındaki düzene benzer hale getirmek, uyku ve televizyon izleme saatlerini ayarlamak önemlidir. Tatil dönüşünde okullar açılmadan belli bir süre önce eve dönüp, okul hazırlıklarını tamamlayıp, günlük düzeni okul zamanı düzenine göre planlamaya başlayarak ailenin çocuğun tatil rehavetinden çıkmasına yardımcı olması çocuğun bu yeni döneme uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır.

                                               GÜL ŞEFKAT ANAOKULU

 

Yapılan Yorumlar


Teşekkür ederiz.Tek kelime ile süpersiniz....


Yorum Ekle